Končno smo dočakali prijetne poletne žarke, večeri postajajo vedno daljši in toplejši , mnogi odhajajo na zaslužen morski oddih. Naj bomo doma ali na dopustu, ni lepšega kot zvečer posedeti na terasi, ob dobri knjigi, družbi, ali kozarčku osvežilne pijače. A kaj, ko to poletno idilo slej ko prej zmoti vsem dobro znani in nadležni “bzzzz”. Ja, govorimo o komarjih. Sicer obstaja na trgu ogromno različnih zaščitnih sredstev proti komarjem in na splošno proti mrčesu, a mnogi komercialni preparati za preganjanje mrčesa pogosto vsebujejo tako imenovani DEET (dietiltoluamid), ki deluje kot nevrotoksin, ki naši koži le škodi. Na srečo pa številne rastline vsebujejo sestavine, ki se jim bodo brenčači rade volje izognili, zato vam v nadaljevanju predstavljamo nekaj povsem naravnih načinov za odganjanje mrčesa:
Eterična olja
Eterična olja vsebujejo substance, ki učinkovito delujejo kot repelenti, vendar je bolje, da jih nanesemo večkrat dnevno, saj precej hitro izhlapijo. Če boste za preganjanje nadležnih malih živalic uporabili samo eno eterično olje, naj bo to limonina trava ali citronela.
Eterična olja, ki najbolj odganjajo komarje, so limonska trava, citronela, geranija, bazilika, evkalipt ter cedra. Kombiniramo jih lahko z eteričnimi olji (sivko, poprovo meto, rožmarinom), ki na splošno odganjajo insekte.
Kako pa eterična olja nanesemo na telo?
Eterična olja dodamo rastlinskemu olju ali losjonu za telo, ki ga imamo pri roki. 50 ml osnovnega olja dodamo 25 kapljic eteričnih olj. Če uporabite olje limonske trave, ga ne dodajte več kot 1 %, ker lahko v večjih količinah draži kožo.
Sprej proti mrčesu z eteričnimi olji
50 ml hidrolata virginskega nepozebnika (ali destilirane vode)
5 kapljic eteričnega olja evkalipta (Eucaliptus citriodora)
5 kapljic eteričnega olja sivke
2 kapljici eteričnega olja rožmarina
2 kapljici eteričnega olja limonske trave
2 kapljici eteričnega olja mete
Stekleničko z razpršilko napolnimo s hidrolatom in dodamo eterična olja. Pred uporabo dobro pretresemo. Nanesemo na izpostavljene dele telesa, vsakih 30 do 60 minut. Pazimo, da razpršilo ne pride v stik z očmi.
Različni načini, kako lahko eterična olja uporabimo v prostoru:
-Dve do tri kapljice eteričnega olja kapnemo v dišavno lučko,
-na okno obesimo papirnate trakove, katerim dodamo eterično olje. Prav tako lahko trakove obesimo na drevo ali na balkon,
-eterična olja razredčimo v destilirani vodi in jih razpršimo v prostoru. Razpršilo pripravimo tako, da 50 ml destilirane vode dodamo 50 kapljic eteričnih olj. Pred uporabo dobro pretresemo, saj eterična olja niso topna v vodi in ostanejo na površini,
-nekaj kozarcev napolnimo z vročo vodo in dodamo par kapljic eteričnega olja. Kozarce pristavimo k oknu,
-dve kapljici eteričnega olja kapnemo na kos vate in jo položimo poleg postelje.
